Віртуальні виставки

У кожному слові мій пломінь любові …
28.10 2011 | Прочитано: 7840


У кожному слові мій пломінь любові …
(80 років від дня народження Г. П. Сербіна, рівненського письменника, журналіста)
Коли б я міг у вірш, у пісню вкласти
Свої й людські діяння, почуття, —
То це було б найбільшим в світі щастям
Мого простого скромного життя...


Г. Сербін

Народився 27 жовтня 1931 р. в селищі Сахновщина Сахновщинського району Харківської області. З 1944 р. проживає на Рівненщині. Закінчив Київський університет ім. Т.Г. Шевченка за спеціальністю «журналістика», Вищу партійну школу при ЦК Компартії України. Георгій Павлович з 1955 р. працював в редакції рівненської обласної газети «Червоний прапор». З 1966 по 1970 рр. очолював колектив редакції обласної молодіжної газети «Зміна», а у 1970 р. знову повернувся на роботу до газети «Червоний прапор» (нині «Вільне слово»), спочатку заступником редактора, а з 1978 по 1992 рр. обирався головою рівненської обласної організації Спілки журналістів України. Очолював обласне літературне об'єднання Рівненщини. З 1995 р. – головний редактор рівненського науково-методичного журналу «Нова педагогічна думка», у 1999–2002 рр. працював заступником головного редактора рівненської міської газети «Сім днів». В останні роки творчо співпрацює з рівненським видавництвом «Волинські обереги», де під його редагуванням вийшли десятки книг. У 2011році видав автобіографічну книгу «Картаті штани з Америки». Г.П. Сербін автор книг, низки публіцистичних, історико-краєзнавчих видань, зокрема: –«На крутизні часу» (1981 р.), «Ровенщина» (1970, 1980, 1983 рр.), «Зінаїда Шах»(1972 р.), «Горністи сурмлять збір» (1973 р.), «Рівне» (1977, 1988 рр.); збірки поезій «Іду на побачення» (1999 р.), «Петро Красюк. Літературний портрет» (2001 р.), «Галина Топоровська. Творчий портрет» (2003 р.), «Анатолій Андрухов. Творчий портрет» (2005 р.), «У кожному слові – мій промінь любові. Оповіді про мужніх і мудрих людей Полісся» (2004 р.), «Бринять Горині хвилі» (2006 р.) та інших. Його вірші і пісні також друкувалися у колективних збірниках різних видавництв, в періодичних виданнях України. Заслужений журналіст країни (1984 р.). Нагороджений: Почесною грамотою Президії Верховної ради СРСР (1980 р.), "Золотим пером" Спілки журналістів України (1981 р.), "Золотою медаллю української журналістики" (2004 р.), дипломом "За вклад у журналістику" (2007 р.) та іншими медалями і відзнаками. Георгій Сербін - лауреат літературної премії імені Миколи Максися (1972). З 2002 р. - довічний творчий стипендіат Президента України.Літературні твори

Автобіографічна оповідь "Картаті штани з Америки" знайомить з цікавим сюжетом бурхливого життя, праці і боротьби, громадської і творчої діяльності великої прогресивної української родини за часів двадцятого та початку двадцять першого століть. Автор веде розповідь від себе і своїх героїв на тлі грандіозних економічних, соціальних, політичних та воєнних подій, а також відтворює події, пов'язані з історією, становленням та розвитком Рівненщини радянських часів та періоду незалежності України. Інший прозовий твір «На крутизні часу» описує сторінки історії 20 – 30 рр. минулого століття, героїчну боротьбу українського народу проти польсько–фашистського окупаційного режиму. Це хвилююча розповідь про мужню боротьбу. У збірнику «Бринять Горині хвилі...» представлено вибрані твори, написані автором з 1956 по 2006 роки, які найбільше характеризують пісенну творчість поета. Георгій Сербін - музикант від природи. Мелодика його хвилюючого слова - не випадкова, пульсує вона з глибини народної творчості, немов невидимі джерельця. Закоханий у чарівний Поліський край, його неповторну природу, талановитих людей, трударів і піснярів - він звідси черпає своє натхнення. Поезія його лірична, мелодійна і співуча. Дуже відомий музичний твір "Пісня про рідне місто", який у 1960 році став популярним під назвою "Ровно - місто весни". З ентузіазмом співала її особливо молодь:

Ровно - місто весни.
Сяють вулиць вогні.
Мов голуби, в далі ясні
Линуть пісні голосні.

Окрилений успіхом Георгій Сербін у ті роки разом з автором музики пісні про Рівне Дмитром Немченком створює ще кілька пісень про милий його серцю Поліський край. Це пісні "Поліська цілина" (1960), "Поліська баркарола" (1961) та інші. На його слова охоче писали музику й інші композитори. Газета "Радянська Україна" у матеріалі "Пісні Полісся в вінку України" писала: "Творчий звіт подарував глядачам прем'єру пісні "Край над Горинню", яку написав на слова рівненського поета Г. Сербіна київський композитор П. Майборода".


Мій край над Горинню - червона калина,
Діброви і льону моря.
Зелене Полісся в вінку України,
Мій край. Батьківщина моя.

У 1999 році Георгій Сербін видав збірку поезій "Іду на побачення", яка стала підсумковою у його поетичній творчості. Понад 100 поезій збірки автор згрупував у чотири цикли-розділи: "Уклін від сина", "Волошка", "Поліська баркарола" і "Присвяти". Цикл "Уклін від сина" відкривається поезією "Над Горинню", пронизаною щирою любов'ю до Батьківщини:

Кожну стеблинку, травинку полів,
Гілку верби і найменшу піщину, -
Я ще з дитинства це все полюбив,
В серці ношу, як свою Батьківщину.

В цьому циклі зібрані в основному поезії, в яких утверджується любов до Поліського краю, висока громадянська мораль, щире вболівання за долю України та її народ, а в циклах "Волошка" і "Поліська баркарола" переважно увійшли поезії, в яких поет оспівує світле і чисте почуття кохання, що залишається на дні серця до останнього подиху людини. Завершує збірку цикл "Присвяти". До неї включені вірші, присвячені землякам, знайомим, колегам-журналістам, друзям, рідним. Для кожного з тих, кому присвячено вірші, поет знаходить теплі, неповторні слова, видобуті з глибини серця. Поезія Георгія Сербіна бере свій початок з глибин народної творчості, що відзначають уважні й досвідчені читачі його книги, від якої так і віє молодістю і любов'ю з вечірніми зорями і солов'їними піснями. В ній пломеніє любов до рідного краю, його мальовничої природи. Георгій Сербін - поет своєї доби, яка відбивається в його творах, написаних упродовж тривалого часу. Його вірші прості та щирі, в них живе той час, в якому жив поет і живе сьогодні.
Сербін Г.П. Бринять Горині хвилі : пісні різних років / Г.П. Сербін. – Рівне : Волин. обереги, 2006. - 92 с.
Сербін Г.П. Іду на побачення : зб. поезій / Г.П. Сербін. – Рівне : Принт-Хауз, 1999. - 136 с.
Сербін Г.П. Картаті штани з Америки / Г.П. Сербін. – Рівне : Волин. обереги, 2011. - 198 с.
...
Сербін Г.П. Березовим соком ... : Поету і журналісту М.Березі - п’ятдесят : [вірш] / Г. Сербін // Вільне слово. - 2003. - 19 груд. - C. 13.
Сербін Г.П. Поліська Азалія : [вірш] / Г. Сербін // Рокитнівщина. - 2004. - 12 трав. - C. 3.

Літописець поліського краю

Талановитий поет і журналіст, діловий організатор літературного життя Рівненщини Г.П. Сербін визначився, насамперед, як публіцист. Його статті і нариси часто друкувалися в обласній і республіканській пресі. Автор систематично виступає як нарисовець у багатьох журналах, збірниках і з окремими книгами, які свідчать про зрілість письменника, його вміння в художній формі показати велич свого краю, трудові і ратні подвиги його земляків. Збірка нарисів "У кожному слові - мій пломінь любові" - це щирі художні розповіді про новаторів і творців економіки, культури, освіти, медицини та ветеранів війни і праці, які вносили і вносять вагомий вклад у розбудову Української держави. Георгій Сербін здебільшого будує свої нариси на документальних розповідях-новелах, які відтворюють найбільш суттєві і життєві епізоди, картини та ситуації з життя своїх героїв. Цікавими є й історичні нариси письменника, які, перегукуються із сучасністю, є джерелом і духовних традицій, і сьогоднішнього їх звучання. Це такі нариси, як «Криниця мудрості» - про минуле і сьогодення Острозької Академії; «Унікальне видання» - про друкаря Івана Федорова; «Згадав Волинь свою святую» - про перебування Тараса Шевченка на Рівненщині і сучасне його вшанування та інші. Книга Георгія Сербіна "Ровенщина" (1970), перше яскраве і ґрунтовне видання про Рівненщину. На багатому історико-краєзнавчому матеріалі автор створив своєрідний літопис нашого краю, ознайомив читачів з давниною і сьогоденням мешканців Рівненщини. У 1977 році у видавництві "Каменяр" виходить краєзнавчий нарис Георгія Сербіна "Ровно". До цього про обласний центр розповідалося в історичних, краєзнавчих, літературознавчих книгах інших краєзнавців: Олександра Молчанова, Григорія Дем'янчука, Гурія Бухала. Книга Георгія Сербіна доповнює літературу про Рівне. Автор ознайомлює з історією, героїчною і трудовою славою міста. У 1980 р. побачила світ нова історико-краєзнавча книга "Ровенщина туристська", яка схвально була зустрінута читачами, краєзнавцями і критиками. Путівник здобув певне місце серед літературних жанрів і визнання читачів, які цікавляться історією, природою рідного краю. Привабливою рисою "Ровенщини туристської" є й те, що автор включив у свої розповіді ряд маловідомих фактів з історії, що викликають цікавість краєзнавців, а також чимало документальних свідчень. Товариство "Україна" (Київ) випускало серію книг-розповідей про області України для зарубіжжя. В цій серії у 1983 році вийшов путівник «Ровенщина». Кожний із розділів книги: "Барви Полісся", "Серце квітучого краю" "Відгомін віків", "Земля сильних духом", "Весни оновлення" ніби написаний одним подихом, живим, дзвінким словом, соковитою мовою, просякнутий закоханістю автора в рідну землю. У книгах Георгій Сербін розглядає і описує кожну подію, факт, явище через призму історії і сьогодення. Видання привертають увагу громадськості, всіх, хто цікавиться минулим і сьогоденням міста, з яким пов'язано багато сторінок історії українського народу.

Сербін Г.П. У кожному слові - мій пломінь любові... : Оповідь про мужніх і мудрих людей Полісся / Г.П Сербін. – Рівне : Волин. обереги, 2004. - 320 с.
Сербін Г.П. Ровно = Rovno / Путівник. – Л. : Каменяр, 1989. - 70с., іл.
Сербін Г. Ровно : ілюстрований путівник. – Л. : Каменяр, 1977. - 36 с., іл.
Сербін Г. Ровенщина : історико-краєзнавчий нарис. – Л. : Каменяр, 1970. - 247с., іл.
Сербін Г.П. Ровенщина / Путівник.- К : Україна, 1983. – 460 с.
Сербін Г. Ровенщина туристська : путівник. – Л. : Каменяр, 1980. - 166с., іл.
Сербін Г. Театр ентузіастів : [з досвіду роботи Острозького народного самодіяльного театру]. – Львів : Кн.–журн. вид-во, 1963. - 27с.
***
Сербін Г. Вогненні рядки : До 60-річчя виходу підпільної газети "Червоний прапор" у роки гітлерівської окупації на Рівненщині / Г. Сербін // Вільне слово. - 2003. - 16 квіт. - C. 5.

Книги про сучасників

Нариси про життя та творчість сучасників заслуговують окремої уваги. Один із них, це - нарис про життєвий і творчий шлях Анатолія Андрухова, відомого не лише на Рівненщині, а й в Україні та за рубежем як композитора, диригента, педагога, заслуженого працівника культури України, лауреата мистецької премії імені Германа Жуковського, переможця відкритого рейтингу популярності "Гордість міста" в номінації "Кращий композитор", багатьох всеукраїнських і зарубіжних конкурсів та фестивалів. Анатолій Андрухов є автором популярних пісенних та інструментальних збірників "Моя родина — Україна", "Від Ікви і до Горині", "Кує зозуля", "З добром і любов'ю", "Я пісням дарую крила", "Музика і ти", "П'ять інструментальних творів" та інших видань. Цікавим є нарис про життєвий і творчий шлях бандуристки, заслуженої артистки України, педагога, композитора, дипломанта Всеукраїнського радіоконкурсу «Нові імена», призера першого Міжнародного конкурсу бандуристів ім. Гната Хоткевича, володаря гран-прі фестивалю-конкурсу «Світло від Світла», лауреата VIII міжнародного конкурсу української пісні «Золоті трембіти» Галини Топоровської, чиє ім'я широко відоме не лише в Україні, а й за рубежем. Особливу увагу Г. Сербін приділив українському байкарю-гумористу Петру Красюку, чия постать в історії української літератури стоїть поряд з іменами таких видатних істориків і гумористів, як С.Олійник, В. Лагода, А. Косматенко та ін. Нарис містить відомості з літературного життя, критичний матеріал до збірок байок та гуморесок, відгуки сучасників про творчість Петра Красюка.
Сербін Г. Анатолій Андрухов : творчий портрет / Г. Сербін. – Рівне : Рівнен. друкарня, 2005. - 95 с.
Сербін Г. Петро Красюк : літ. портрет / Г. Сербін. – Рiвне : Азалiя, 2001. - 32 c.
Сербін Г. Галина Топоровська : творчий портрет / Г.П. Сербін. – Рівне : Волин. обереги, 2003. - 87 с.
***
Сербін Г. Воїн, журналіст, художник : [про Б.В. Гербольда, який 55 р. віддав журналістиці, з них понад 30 р. працював в газетах "Червоний прапор" і "Вільне слово"] / Г. Сербін // Вільне слово. - 2003. - 28 трав. - C. 7.
Сербін Г. Лауреат "Святої Софії" : [дир. рівнен. "Волинських оберегів" Т. Власюк удостоєна почес. нац. нагороди] / Г. Сербін // Вільне слово. - 2005. - 7 черв. - C. 6.
Сербін Г. Моряк-підводник, вчений-атомник / Г. Сербін // Вільне слово. - 2007. - 29 листоп. - C. 4. Про відомого випускника Острозької школи, знаного земляка, доктора технічних наук, члена-кореспондента Національної Академії технології і кібернетики, професора Владислава Олексійовича Якімова.
Сербін Г. Наймиліше в ріднім краї / Г. Сербін // Вільне слово. - 2006. - 17 січ. - C. 7. Про збірку поезій Р.В. Ягнича "До вас я руки простягаю".
Сербін Г. Народився у день преси / Г. Сербін // Вільне слово. - 2009. - 17 груд. - C. 6. Про М.Г. Медяника, фронтовика, який з 1954 по 1962 рр. працював редактором газети "Червоний прапор".
Сербін Г. Прапороносці перемоги : Наші земляки - герої штурму рейхстагу / Г. Сербін // Вільне слово. - 2005. - 5 трав. - C. 15.
Сербін Г. Сила організатора і добропорядності / Г. Сербін //Вільне слово. - 2009. - 17 груд. - C. 6. Про В.М. Холявчука, який у 1962-1978 рр. працював редактором газети "Червоний прапор".
Сербін Г.. Сурмач : До 80-річчя від дня народження композитора Михайла Каганова [- першого голови творчого об'єднання композиторів Рівненщини] / Г. Сербін // Вільне слово. - 2006. - 23 листоп. - C. 12.

Твори про Г.П. Сербіна

Найкраща оцінка творчості для письменника – це слово друзів, колег по перу, однодумців та читачів. У 2001 році видавництво «Волинські обереги» видало книгу Басараби В.Н. та Грабоуса В.П. «Георгій Сербін. Творчий портрет». Це нарис про життєвий та творчий шлях літератора, журналіста, публіциста, краєзнавця та пісняра Георгія Павловича Сербіна, чиє ім’я добре відоме читачам та широкій громадськості.
Басараба В.Н. Георгій Сербін : творчий портрет / В.Н. Басараба, В. Грабоус. – Рівне : Волин. обереги, 2001. - 48 с.
***
Багнюк О. Поклик бентежної душі : [про письменника Г. Сербіна] // Ого. - 2001.- 2 листоп. - с.9.
Гайдамашко А. Струни душі : [у вид-ві "Волинські обереги" вийшла книга рівнен. літератора і журналіста Г. Сербіна "Галина Топоровська" про творчість нашої землячки, бандуристки, засл. артистки України Г. Топоровської] / А. Гайдамашко // Вільне слово. - 2004. - 28 січ. - C. 6.
Грабоус В. Слово вагоме і щире: [про зб. поезій Сербіна Г. «Іду на побачення»] // Сім днів. - 2000. - 21січ. - с. 5.
Григорук С. Збірник поезій журналіста : [про зб. поезій Сербіна Г. «Іду на побаченя»] // Сім днів. - 2000. - 14 січ. - с. 3.
Довічні державні степендії [, відповідно до Указу Президента України, призначено колишнім працівникам газети "Вільне слово" Г.П. Сербіну та В.Н. Шишкову] // Вільне слово. - 2003. - 4 черв. - C. 1.
Красюк П. Поклик бентежної вдачі : [про поетичну творчість Сербіна Г.] // Вісті Рівненщини. - 2000. - 21 лип. - с. 6.
Кредо відшукував у слові : [про журналіста Г. Сербіна] // Вісті Рівненщини. - 2001. – 31 жовт. - с.3.
У творчому неспокої : [про поета Г. Сербіна] // Вільне слово. - 2001. - 26 жовт. - с. 2.
Співучий редактор [Георгій Сербін. Очолював редакції обласних газет "Зміна" та "Червоний прапор", автор декількох поетичних збірок] // Журналіст України. - 2007 - №2. - C.38.Інтернет-ресурси


Сербін Георгій Павлович[ Електронний ресурс] // Сім днів. - Режим доступу : 7d.rv.ua/2011/08/07/ сербін-георгій-павлович. - Заголовок з екрана. Сербін Георгій Павлович – журналіст, письменник, поет.
Рівненська обласна спілка журналістів. Сербін Георгій Павлович [Електронний ресурс] // Національна спілка журналістів України. - Режим доступу : uju.rv.ua/index.php?id=2 . - Заголовок з екрана. Сербін Георгій Павлович - голова Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів з 1978 по 1993 роки.
Миронюк М. Журналісти визначили лідерів [Електронний ресурс] / М. Миронюк // Рівне вечірнє. – 2007. – 26 черв. – Режим доступу : http://rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=015989 . – Заголовок з екрана. Три роки поспіль журналісти Рівного обирають найкращих представників своєї професії. Спеціальний диплом і приз - телевізор від директора ВД «Ракурс» Володимира Конєва «За внесок у журналістику» - отримав патріарх місцевої преси Георгій Сербін.


Коментарі (0)усі виставки »
#1 #2 #3 #4 #5 #6

Книжкові виставки

 • з 1 по 30 грудня

  «Великий мрійник»: до 90-річчя від дня народження Олеся Бердника, українського письменника, філософа, громадського діяча

  Читальна зала IV поверх

 • з 1 по 15 січня

  «Страви різдвяного столу»

  Відділ виробничої літератури ІІІ поверх

 • з 1 по 31 січня

  «Економіка України: тенденції розвитку»

  Відділ виробничої літератури ІІІ поверх

 • з 1 по 31 січня

  «Різдвяні подарунки своїми руками»

  Відділ виробничої літератури ІІІ поверх

 • з 1 по 31 січня

  «Чарівні казки Нового року»

  Відділ абонемента ІІ поверх

 • з 1 по 30 грудня

  Рівненщина у полум’ї Української народної революції (1917–1921 рр.)

  Відділ краєзнавчої літератури IV поверх

 • з 1 по 30 грудня

  «До власного літературного слова я йшов усе життя»: до 80-річчя від дня народження Андрія Содомори – українського перекладача, письменника, науковця

  Читальна зала IV поверх

 • з 1 по 30 грудня

  «Новорічні вироби своїми руками»

  Відділ виробничої літератури ІІІ поверх

 • з 1 по 31 січня

  «Вільний книгообмін»; «Популярні аудіокниги»; «Нові надходження художньої літератури»; «Книги письменників – лауреатів літературного конкурсу «Коронація слова»; «Письменники рідного краю»; «Нова періодика для дозвілля»

  Відділ абонемента ІІ поверх

 • з 1 по 30 грудня

  «Святкові страви на новорічному та різдвяному столі»

  Відділ виробничої літератури ІІІ поверх

 • з 1 по 31 січня

  Краща книга Рівненщини

  Відділ краєзнавчої літератури IV поверх

 • з 1 по 30 грудня

  «Енергетика України: сучасний стан та перспективи на майбутнє»

  Відділ виробничої літератури ІІІ поверх

 • з 1 по 30 грудня

  «Рекомендує бібліотекар»

  Читальна зала IV поверх

 • з 1 по 30 грудня

  Коментована книжкова виставка «125 років від дня народження Миколи Куліша (1892–1942)»

  Читальна зала IV поверх

 • з 1 по 31 січня

  «Сільськогосподарська продукція – стимул інвестиційного розвитку аграрного сектору»

  Відділ виробничої літератури ІІІ поверх

 • з 1 по 30 грудня

  Виставка-інсталяція «Новорічні передзвони»

  Читальна зала IV поверх

 • з 1 по 31 січня

  «Вічність на дотик»: до 70-річчя письменника Сергія Рачинця

  Краєзнавчий відділ IV поверх

 • з 1 по 31 січня

  Січень: письменники ювіляри: Галина Журба (1888–1979); Василь Галета (1928–1988); Ольга Ткачук (1913–1983); Юрій Горліс-Горський (1898–1946)

  Краєзнавчий відділ IV поверх

 • з 2 по 31 січня

  Коментовані книжкові виставки до ювілейних дат українських письменників Василя Стуса, Володимира Сосюри

  Читальна зала IV поверх

 • з 3 по 22 січня

  «Різдвяні свята в Україні: звичаї та обряди»

  Відділ мистецтв ІІІ поверх

 • з 3 по 17 грудня

  Виставка-ювілей «Прозріння та розчарування поета»: до 220-річчя від дня народження німецького поета Генріха Гейне

  Відділ іноземної л-ри ІІІ поверх

 • з 3 по 31 січня

  «Різдвяні мотиви у творчості українських композиторів і живописців»

  Відділ мистецтв ІІІ поверх

 • з 14 по 28 грудня

  Виставка-історія. Прижиттєві видання творів Ю. Словацького, Ю.-І. Крашевського, А. Міцкевича

  Відділ іноземної л-ри ІІІ поверх

 • з 3 по 31 січня

  «Андріано Челентано – улюбленець радянських жінок»: до 80-річчя від дня народження італійського співака, кіноактора і композитора

  Відділ мистецтв ІІІ поверх

 • з 15 по 30 грудня

  Виставка-кросворд «Святитель Микола Чудотворець»

  Читальна зала IV поверх

 • з 20 по 29 грудня

  Персональна виставка «Вшановуємо лауреатів! Джон Сте́йнбек – лауреат Пулітцерівської премії за роман «Грона гніву»: до дня народження письменника

  Відділ іноземної л-ри ІІІ поверх  Фотогалерея